صفحه اصلیاخبارپروژه بهسازی و مرمت خانه تاریخی خیابانی مراغه افتتاح شد

پروژه بهسازی و مرمت خانه تاریخی خیابانی مراغه افتتاح شد

مشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل

به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه طرح مرمت و بهسازی خانه تاریخی خیابانی با حضور معاون استاندار و فرماندار شهرستان ، اعضای شورای شهر ، شهردار ، جمعی از مدیران محلی و علاقمندان تاریخ و فرهنگ مراغه افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری در این مراسم مهندس محمد رضا احمدی شهردار مراغه با اشاره به پیشینه تاریخی مراغه به عنوان یکی از 10 شهر تاریخی کشور گفت: حفاظت از خانه های تاریخی مراغه و احیای آن در حقیقت، صیانت از هویت تاریخی این شهر است.

DSC_1503

مهندس محمدرضا احمدی افزود: در تملک و بهسازی خانه های تاریخی از جمله خانه خیابانی، سعی شده از هویت گذشته این خطه از کشور به صورت پایدار و مناسبی حفاظت شود.
وی ادامه داد: ایجاد زمینه برای جذب گردشگران داخلی و خارجی از اهداف اصلی بهسازی این خانه های تارخی بوده و خانه تاریخی خیابانی نیز پس از بهسازی و بهره برداری توسط واحد گردشگری شهرداری مراغه اداره و از آن حفاظت می شود.
وی اضافه کرد: مدیریت شهری مراغه آمادگی کاملی برای بهسازی سایر خانه های تاریخی شهر با مشارکت بخش خصوصی و زیر نظر میراث فرهنگی دارد.
مهندس احمدی با اشاره به اجرای طرح بهسازی خانه تاریخی خیابانی مراغه گفت: این بنای 90 ساله با معماری درون گرا و قاب بندی آجری مرمت و آماده بهره برداری شده است.
شهردار مراغه در پایان تصریح کرد : محدودیت های منابع درآمدی ناشی از ادامه رکود در صنعت ساختمان سازی ، عدم وجود منابع درآمدی پایدار ، وبرخی موانع و مشکلات منطقه ای تا این لحظه نتوانسته است ذره ای از همت و تلاش کارکنان زحمتکش و پرتلاش شهرداری مراغه بکاهد و یا خللی در عملکرد جاری شهرداری مراغه ایجاد کند .
فرماندار شهرستان ویژه مراغه نیز در این مراسم با اشاره به افتتاح 55 طرح عمرانی و خدماتی در بخش های مختلف این شهرستان همزمان با هفته دولت امسال گفت: برای بهره برداری از این طرح ها 420 میلیارد ریال هزینه شده است.
DSC_1513
مهندس ظفر محمدی با اشاره به لزوم اطلاع رسانی عملکرد دستگاه های خدمات رسان و اجرایی، خواستار همکاری و همراهی نهادها و سازمان ها با رسانه ها برای پوشش مناسب خبری و اطلاع رسانی در این زمینه شد.
فرماندار مراغه افزود: برنامه ریزی و حرکت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در اجرای طرح های اجرایی، رسالت مدیران و خدمتگزاران مردم در دستگاه های دولتی است.
معاون استاندار آذربایجانشرقی ادامه داد: تمامی تلاش و موفقیت های حاصل شده در سال های اخیر توسط دولت و دستگاه های اجرایی به پشتوانه مردمی نظام اسلامی و منویات رهبری بوده است.
وی اضافه کرد: حضور پرشور مردم در صحنه های خطیر اجتماعی از جمله انتخابات بر اساس تاکیدات رهبری و در تایید برنامه های دولت تدبیر و امید، موجب خلق حماسه بزرگی برای این ملت و نظام اسلامی شد.
DSC_1527
حاج یحیی غلامی رئیس جدید شورای اسلامی شهر مراغه نیز در این مراسم ضمن تقدیر از عملکرد شهرداری مراغه در راستای ایجاد و توسعه زیرساخت های گردشگری شهرستان برهمکاری تمام ادارات و نهادهای شهرستان در این زمینه تاکید کرد .
وی گفت : جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در توسعه صنعت گردشگری و به تبع آن تقویت اقتصاد شهرستان بسیار مهم بوده و در این راستا باید با مدیریت اصولی و دقیق زمینه اعتماد سرمایه گذاران بخش خصوصی را تامین کرد.
وی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در 2018 از آمادگی مجموعه مدیریت شهری مراغه برای ایفای نقش شایسته در این برنامه ها با هدف معرفی هرچه بیشتر مراغه به گردشگران وعلاقمندان داخلی و خارجی تاکید کرد .
DSC_1551
یعقوب طالبی رئیس میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری مراغه هم در این مراسم اظهار داشت: خانه تاریخی خیابانی با نزدیک به 100 سال قدمت اواخر دوره قاجاریه و اوایل پهلوی در بافت تاریخی این شهر بنا شده است.
وی افزود: این خانه با معماری ایرانی و سنتی در 400 متر مربع زیربنا دارد؛بدنه این بنا خشتی و نمای بیرونی آن در سه طبقه زیرزمین، همکف و طبقه دوم با آجر ساخته شده است.
وی خاطرنشان کرد: این خانه تاریخی را شهرداری مراغه از خانواده خیابانی با 250 میلیون تومان خریداری و برای مرمت آن 350 میلیون تومان هزینه کرده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مراغه افزود : بنای تاریخی خانه خیابانی مراغه با 680 مترمربع مساحت دارای 300 مترمربع زیربنا بوده و در 2 طبقه ساخته شده و متعلق به اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی است.
گفتنی است : شهرستان مراغه با حدود 515 اثر تاریخی و تپه‌های شناسایی شده جزو 10 شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می‌شود که حدود 300 اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
DSC_1470
photo5841201646670031682photo5841201646670031693photo5841201646670031699

شهرداری مناطق

نظرسنجی

آمار سايت


بازديد امروز:58
بازديد ديروز:165
كل بازديد ها:307985
حداكثر بازديد روزانه:490