صفحه اصلیاخباررونمایی از کتابِ "او چه می‌گوید؟" نوشته‌ی زنده یاد مهندس آرش عباسی

رونمایی از کتابِ "او چه می‌گوید؟" نوشته‌ی زنده یاد مهندس آرش عباسی

مشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل

شهردار مراغه : جای خالی زنده یاد مهندس آرش عباسی را کمتر کسی می تواند پر کند

طی مراسمی با حضور شهردار ، اعضای شورای اسلامی شهر ، خانواده زنده یاد مهندس آرش عباسی و جمعی از علاقمندان و دوستداران فرهنگ و ادب ، از کتاب او چه می گوید نوشته ی زنده یاد مهندس آرش عباسی رونمایی شد .

DSC_0119

در ابتدای این مراسم مهندس محمدرضا احمدی شهردار مراغه طی سخنانی از مرحوم آرش عباسی به عنوان یک انسان مهربان ، مخلص ، فداکار و یک همکارمتعهد ، جدی و توانمند یاد کرده و خاطرنشان شد خدمات ارزنده و ارزشمند ایشان در دوران خدمت در بخش های مختلف شهرداری مراغه هیچگاه از ذهن همکاران و شهروندان فهیم مراغه فراموش نخواهد شد .

وی درگذشت نابهنگام مرحوم مهندس آرش عباسی را ضایعه بزرگ و جبران ناپذیری برای مجموعه مدیریت شهری و همچنین جامعه علمی ، فرهنگی و ادبی مراغه دانسته و تصریح کرد : جبران این ضایعه بزرگ براحتی میسر نخواهد بود و جای خالی آن فقید سعید را کمتر کسی می تواند پر کند.

وی با عرض تسلیت درگذشت ایشان به همسر ، فرزندان و خانواده آن مرحوم اظهار امیدواری کرد:  فرزندان ایشان با پیروی از راه و روش زندگی پرافتخار مرحوم عباسی ، همواره ادامه دهنده راه پدر عزیزشان باشند .

DSC_0206

در این مراسم که احمد فیاض دادرس رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراغه نیز حضور داشت استاد ودود دوستی رئیس انجمن ادبی اوحدی مراغه ای در خصوص کتاب "او چه می‌گوید؟" گفت : این کتاب با نامِ فرعیِ "پژوهشی در تفکرات مردان بزرگ اندیشه" تألیف زنده‌یاد مهندس آرش عباسی، در ۸۲۵ صفحه، در سال جاری از سوی انتشارات مکتب اسنوند مراغه به زیور طبع آراسته شد.

وی گفت : آرش عباسی در این کتاب مهم‌ترین نظریه‌های فلسفی جهان غرب را به ترتیب تاریخی از عهد باستان و قبل از میلاد مسیح تا عصر حاضر مورد بررسی قرار داده است. این کتاب هرچند که به کار پژوهشگران فلسفه‌ی غرب هم می‌آید، اما برای آنها نوشته نشده است و مؤلف با نگارش آن خواسته است مفاهیم عمیق فلسفی را به زبان ساده و تا حدی همه فهم توضیح دهد تا کسانی که مطالعات قبلی در مورد فلسفه ندارند، با خواندن آن با مهم‌ترین مباحث فلسفه‌ی غرب آشنا شوند. از ملاحظه‌ی بخش منابع و مآخذ کتاب برمی‌آید که نویسنده حدود ۶۰ کتاب مهم فلسفی اعم از ترجمه و تألیف را با توغّل و تأملِ تمام مطالعه کرده و مفیدترین و آموزنده‌ترین قسمت هر کدام را استخراج و در این کتاب با ذکر منبع قید کرده است.

DSC_0145

رئیس انجمن ادبی اوحدی مراغه ای تصریح کرد : آرش عباسی مانند بسیاری از شارحان فلسفه، مشرق‌زمین را خاستگاه فلسفه می‌داند و تصریح می‌کند که از این دوره خاطرات چندان روشنی که بتوان بر آن تکیه کرد، باقی نمانده است ولیکن از هنگامی که فلسفه وارد یونان شده، تاریخ به خوبی یاد می‌کند و این مرحله از اوایل قرن ۷ و اواخر قرن ۶ قبل از میلاد مسیح می‌باشد. در این مرحله حکمای سبعه یا خمسه قابل یادآوری‌اند که امپدوکل، فیثاغورث، سقراط، افلاطون و ارسطو از آن جمله است. همچنین در این مرحله از سه گروه عمده‌ی فلسفی به نام‌های مکتب مَلَطیه، مکتب الئایی و مکتب اتُمیست‌ها یاد می‌شود.

وی با اشاره به نگاه مؤلف در فصل آغازین این کتاب به عقاید فیلسوفان و مکتب‌های فلسفی پیش از سقراط گفت:  مرحوم آرش عباسی در بخش‌های جداگانه‌ای به بررسی دیدگاه‌های سقراط، افلاطون، ارسطو، اپیکور، دیوژن، زنون و ... پرداخته و آنگاه انتقال فلسفه از یونان به اسکندریه و بررسی عقاید فیلسوفان این دوره را که از قرن سومِ قبل از میلاد آغاز می‌شود، مدّ نظر قرار داده است.

DSC_0237

استاد ودود دوستی خاطرنشان  شد : مهندس عباسی در فصل بعدی این کتاب تحت عنوانِ "تحلیلی از ارسطو تا عهد رنسانس" پیدایش اسکولاستیک و خصوصیات قرون وسطی و ریشه‌های انتقال از دوره‌ی قرون وسطی به دوره‌ی قرون جدید را با تشریح خصائص رنسانس مورد بررسی قرار می‌دهد و در ادامه، طیّ فصول جداگانه‌ای به تحلیل آرا و عقاید فیلسوفان دوره‌ی رنسانس از قبیل فرانسیس بیکن، رنه دکارت، اسپینوزا، ولتر و ژان‌ژاک ‌روسو می‌پردازد. او در فصل‌های دیگری، در باره‌ی زندگی و عقاید فیلسوفان آلمانی: ایمانوئل کانت، فردریش هگل و آرتور شوپنهاور بحث کرده و سپس به زندگی و دیدگاه‌های اقتصاددان و فیلسوف انگلیسی، جان‌استوارت‌میل پرداخته است.

وی تصریح کرد : نویسنده در فصل‌های بعدی، مکتب اگزیستانسیالیسم و نظریات مهم‌ترین فیلسوفان این مکتب از قبیل سورن‌کیرکگارد، فردریش ویلهلم نیچه، مارتین هایدگر، ژان‌پل سارتر و ... را به صورت مستوفی بررسی کرده است.

DSC_0243

استاد ودود دوستی از امتیازات مهم و اساسی این کتاب به  توجه ویژه‌ی مؤلف به موضوع آموزش و پرورش اشاره کرده و افزود :  طیّ دو فصل گسترده به بیان دیدگاه‌های ویلیام جیمز و جان دیوئی پرداخته است. این دو فیلسوف پراگماتیست، تعلیم و تربیت را محور اندیشه‌های بنیادین خود ساخته و سعادت بشر را در گرو ارائه‌ی روش‌های بهتری برای آن قلمداد کرده‌اند.

رئیس انجمن ادبی اوحدی مراغه ای در پایان گفت : حرف آخر اینکه کتابِ "او چه می‌گوید؟" تألیف زنده‌یاد مهندس آرش عباسی برای کسانی که می‌خواهند با سیر تاریخی فلسفه‌ی غرب و مهم‌ترین دیدگاه‌های آن، در کوتاه‌ترین مدّت و بدون مراجعه به کتاب‌های قطورِ چند جلدی آشنا شوند، به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها پیشنهاد می‌شود.

DSC_0130

گفتنی است در این مراسم آقایان مرتضی باستانی عضو شورای اسلامی شهر ، احمد دادرس فیاض رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراغه و دکتر کاوه عباسی برادر آن مرحوم پیرامون شخصیت علمی ، فرهنگی و اجتماعی زنده یاد آرش عباسی به ایراد سخن پرداختند .

DSC_0169DSC_0196DSC_0326

همچنین پرتره زنده یاد آرش عباسی که در محل مراسم توسط استاد علی حسین امینی طراحی شده بود از سوی شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر مراغه به همسر ایشان اهدا گردید .

شهرداری مناطق

نظرسنجی

آمار سايت


بازديد امروز:58
بازديد ديروز:165
كل بازديد ها:307985
حداكثر بازديد روزانه:490